"Шукайте Європу в Україні. Лісівники створили її у Воротневі": перші відвідувачі "Лісівничого молодіжного центу" про рівень закладу
2017-10-09 13:19:29

Інтригу довкола подальшої долі садиби, що на території ботанічного заказника загальнодержавного значення «Вортнів» (Воротнівське лісництво ДП «Ківерцівське ЛГ»), розкрито. Відучора тут запрацював «Лісівничий молодіжний центр» (ЛМЦ). Найпочесніші гості і водночас «винуватці свята» – VIP-персони для волинських лісівників, задля яких тут працювали і яких найбільше чекали, завітали на відкриття закладу. Це – вихованці шкільних учнівських лісництв, студенти Шацького лісового коледжу ім. Валентина Сулька, СНУ імені Лесі Українки. І що головне – молоді люди не приховували свого захвату від побаченого й одразу стали ділитися планами, які проекти тут вдасться реалізувати!

Але про все – по черзі.

На відкриття першого в Україні «Лісівничого молодіжного центру» завітали заступник голови Волинської облдержадміністрації Сергій Кошарук, заступник голови обласної ради Роман Карпюк, голови Луцької та Ківерцівської райдержадміністрацій Ігор Ярмольський та Валерій Ткачук, освітяни, науковці, екологи.

– У сучасних умовах лісове господарство потребує спільного бачення розвитку – лісівників, науковців, громадськості, влади. Тому ми постійно робимо кроки назустріч. Добре, що є розуміння. Зокрема саме спільне рішення наукової ради, що діє при ВОУЛМГ, стало рушієм відкриття цього центру. Але мушу зізнатися і, сподіваюся, мене зрозуміють усі тут присутні: ми найбільше хотіли зробити комфортним перебування у «Воротневі» саме дітей. Наших підопічних. Майбутніх лісівників. Які прийдуть нам на зміну і продовжать те добре, що ми розпочали, – зазначив начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко, відкриваючи захід та запрошуючи до символічного перерізання стрічки.

Сергій Кошарук прийшов на свято з донечкою. Окрім високої оцінки рівня створеного Центру та подяки лісівникам за таку соціальну роботу, просто зазначив: «У Воротневі на Волині тепер є частинка Європи. Без сумніву, кожен волинянин із задоволенням тут проведе свій вихідний. Точно знаю, що й сам не раз прийду сюди з родиною. Дякую за той комфорт, який ви створюєте для всіх нас».

Звернувся до лісівників Роман Карпюк: «Ви вже не раз здивували нас своєю роботою і переконали: все, що роблять волинські лісівники – варте уваги і достойної оцінки».

За таку соціальну роботу лісівникам подякували представники влади та освітньої галузі.

Зокрема директор еколого-натуралістичного центру Валентина Остапчук не приховувала того, що вся Україна заздрить тому, наскільки суттєву підтримку волинські лісівники надають своїм підопічним. А щодо рівня Центру наголосила: «Нам не треба йти в Європу. Вона вже є у нас. Тут. У «Воротневі».

Подякувала лісівникам вихованка Ратнівського шкільного лісництва Аліса Лахтюк. Дівчинка розповіла, що вже відвідала багато гарних місць, не лише в Україні, але кожного разу переконується в тому, що ніде для дітей учнівських лісництв не створеного такого комфорту, як на Волині.

Після невеликої урочистої частини гості Центру пройшлися школами-студіями, де тривали перші заняття. «Школа майбутнього лісу», «Школа рибалки», «Школа лісового дизайнера», «Школа бджоляра», «Школа лісового кухаря», «Школа мисливця», «Школа садівника», «Шкільна майстерня» – кожен із викладачів студій (а тимчасово на вчителів «перекваліфікувалися» працівники управління та директори лісгоспів) зумів зацікавити дітей.

Заходи у «Воротневі» нагадували справжній фестиваль, де були широко представлені вироби народних умільців, де можна було прйти майстер-класи із виготовлення дерев’яних скульптур, соломоплетіння і навіть побачити справжню майстерність, здавалося б, звичайної справи – в’язання віників. Крім того, фахові поради тут могли почути майбутні садівники, бджолярі, не кажучи вже про лісівників, яким розповіли про те, з чого починається ліс і як подбати, аби виріс він могутнім і розкішним. Не можна було оминути увагою і веселих їжачків, чудернацьких білочок, інших звіряток та птахів, які дорогою вітали гостей заходу.

На завершення було дегустування продукції консервних цехів, що діють при державних лісогосподарських підприємствах Волині. І неймовірна кількість інших, не менш приємних сюрпризів.

З чого все починалося

Ще минулого року при ВОУЛМГ було створено наукову раду. Щоб спільна робота лісівників, науковців, громадськості та молоді велася на дійсно належному рівні, а представники всіх цих категорій мали достойні умови для роботи і зокрема науково-досвідної та еколого-просвітницької діяльності, на черговому засіданні Наукової ради при ВОУЛМГ, головою якої спільним рішенням обрали к. с. г. наук, доцента кафедри садово-паркового господарства біологічного факультету СНУ ім. Лесі Українки Анатолія Гетьманчука, було прийнято рішення про створення «Лісівничого молодіжного центру» на базі ботанічного загальнодержавного заказника «Воротнів».

Керівництво ДП «Ківерцівське ЛГ», в чиєму підпорядкуванні перебуває ця заповідна територія, названа у народі «Малою Швейцарією», для діяльності науковців на взаємовигідних паритетних умовах надало можливість користуватися інфраструктурним комплексом будівель.

Тож у «Лісівничому молодіжному центрі» діятимуть не лише різні еколого-лісівничі лабораторії, а й проводитимуться практичні роботи з дослідження орнітофауни та збереження довкілля. ЛМЦ працюватиме під творчим керівництвом Наукової ради при ВОУЛМГ. Параметри та цілі цієї співпраці поки уточнюються. Проте вже визначено, що «Воротнів» стане своєрідною дослідною ділянкою та базою для практичного вивчення різноманітності природи представниками учнівських лісництв (в нашій області таких нині діє 44, тут навчається понад 1500 дітей).

Під час круглого столу, яким завершилися заходи із відкриття Центру, перший заступник начальника ВОУЛМГ Віктор Сахнюк зазначають, що лісівники готові надати можливість з науковою метою працювати у «Воротеві» і студентській молоді, і науковцям. Адже «Воротнів» є чудовою базою для досліджень – загалом флора заказника містить понад 900 видів рослин, чимало з яких занесені до Червоної книги України.

Що вже зроблено

Безперечно, на території садиби заказника уже – за згаданими і не тільки напрямками – діти будуть знайомитися із основами роботи працівників лісової галузі. У комфортних умовах. Бо всі будівлі, які свого часу були зведені на території садиби, силами та коштом ДП «Ківерцівське лісове господарство» нині приведені у належний технічно-санітарний стан і адаптовані для потреб відвідувачів новоствореного Центру.

Директор ДП «ківерцівське ЛГ» Анатолій Іщик розповідає, що оновлення бази лісництва розпочалося минулого року. Було відновлено дорогу протяжністю 1,7 кілометра. В’їзд для автомобілів сюди заборонено – можна пройтися пішки або на велосипеді.

Упорядкували тут і садок. Старі дерева лісівники викорчували, а на їх місці посадили молоді яблуні, груші, сливи, черешні та абрикоси.

Поруч із садком заклали лісову пасіку. Зі Звірівського лісництва перевезли 20 вуликів. Спорудили будинок для бджоляра та апітерапії.

Відновлено всі старі будівлі, розчищено ставки. Також у «Воротневі» відтепер діє екологічна стежка. І все це перші гості ЛМЦ випробували на собі.

У розмовах прозвучало чимало цікавих ідей щодо подальшого функціонування «Лісівничого молодіжного центру». Але чи не найамбітнішою і водночас досить реальною ціллю для волинських лісівників відтепер стало залучення грантових коштів на освітні, наукові проекти, які разом із командою молодих фахівців можна успішно втілювати у життя.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ

Довідково.

Воротнів – ботанічний заказник загальнодержавного значення в Україні. Розташований у межах Луцького району Волинської області, на північ від села Воротнів.

Площа – 600 га. Статус надано 1978 року. Перебуває у віданні ДП «Ківерцівське ЛГ» (Луцьке л-во, кв. 125-130, 132-148).

Розташований на заліснених пагорбах північно-західної частини Рівненського плато. Охороняються корінні грабово-дубові та похідні грабово-березові, дубово-ясенові насадження з багатьма видами поліської і лісостепової рослинності.

Підлісок розріджений, представлений крушиною, ліщиною, бруслиною європейською. У трав’яна-чагарниковому покриві – конвалія звичайна, копитняк європейський, вовчі ягоди звичайні, а також лілія лісова, любка зеленоквіткова, коручка чемерникоподібна, гніздівка звичайна, занесені до Червоної книги України.

Фауна представлена звичайними видами, з рідкісних трапляється лелека чорний, занесений до Червоної книги України.

Заказник має наукову та освітню цінність.

У 1956 році у селі Воротнів знімався фільм «Сліпий музикант», його творці не оминули увагою і ліс.

Згодом у Воротнівському лісі звели дамби і на місці сінокосів створили п’ять ставків. За незвичну красу місце стали називати маленькою волинською Швейцарією.

Тут свого часу побували відомі співачки Едіта П’єха і Людмила Зикіна, партизанський генерал Федоров, радянські космонавти і американські діячі, польські колеги і, звичайно ж, високопоставлені державні особи з Києва та союзних столиць.