Дивимося у майбутнє, або актуальні проблеми лісовідновлення на ділянках соснових лісів, пошкоджених короїдами
2018-11-09 12:36:57

Нині, переважно в Українському Поліссі, сотні тисяч гектарів соснових лісів різною мірою пошкоджені короїдами. Це зумовило значні об’єми санітарних рубок, зокрема суцільних, унаслідок чого ліс слід відновити як екосистему. Для цього слід критично проаналізувати помилки наших лісівників-попередників та не допускати їх у майбутньому.

Зокрема, однією з важливих причин виникнення масштабного всихання соснових лісів, внаслідок їхнього пошкодження короїдами, було створення у повоєнні роки чистих соснових культур, яким нині виповнилося 70-80 років – вік найбільшої вразливості сосни до нападу короїдів. Саме тому тепер в осередках усихання сосни, де були проведені суцільні санітарні рубки, рекомендується створювати мішані деревостани, за участі 5-6 одиниць сосни та 4-5 одиниць листяних порід відповідно до лісорослинних умов.

Звідси випливає наступне питання: чим створювати лісові культури, яким насіннєвим матеріалом? Відповідь проста і складна одночасно. Проста, тому що у Поліссі створено значну кількість лісових генетично-селекційних об’єктів, з яких збираємо елітне насіння, переважно з клонів, які характеризуються максимальним ростом та, відповідно, продуктивністю. А складною стає відповідь, оскільки, як показали останні 10 років, є важливою не лише продуктивність сосни, але й висока стійкість окремих дерев до нападу короїдів, що регулюється переважно біохімічними параметрами дерев сосни. Зокрема, такими параметрами є кількість живиці, різна швидкість її виділення за одиницю часу, вміст у живиці терпенів та терпеноїдів – речовин, які відлякують короїдів. На жаль, про це знання науковців на сьогодні є лише фрагментарними. Тому завдання лісових генетиків на майбутнє – знайти клони сосни, які б одночасно були високопродуктивними та стійкими до нападу короїдів.

Надзвичайну актуальність під час лісовідновлення має використання природного поновлення на суцільних лісосіках. Загалом, цілком правильно вважається, що ліси, сформовані з природного поновлення, є більш продуктивними та екологічно стійкішими, якщо порівняти їх з лісовими культурами. Однак, природне поновлення не в усіх типах лісу є задовільним і достатнім для формування майбутнього покоління. Таким чином, слід точно знати, де можна очікувати задовільне природне поновлення, а де не варто й сподіватися, і одразу створювати лісові культури. Крім того, низка питань виникає й під час використання природного поновлення. Наприклад, актуальним залишається вивчення методів та термінів сприяння природному поновленню на суцільних зрубах та ін.

Актуальним для лісівників-практиків залишається питанням формування рубками догляду стійкого до стресових факторів покоління лісу. Одним з яких є стійкість до нападу короїдів. Виявилося, що високопродуктивні, але загущені соснові насадження з невеликими кронами та кореневою системою є найбільш вразливими до нападу короїдів. Таким чином, вчасним проведенням рубок догляду слід формувати деревостани сосни «на виріст», забезпечуючи розвиток як потужної кореневої системи дерев, так і крони, яка б займала не 10% довжини стовбура, як у перегущених насадженнях, а 30-40%. Такі дерева сосни характеризуються максимальною стійкістю до нападів короїдів. А щодо продуктивності отриманих насаджень, то за всіх прийомів рубок догляду та у віці стиглості можна отримати значно більші дерева і загальну продуктивність насаджень, не нижчу, ніж у перегущених насадженнях.

Оцінюючи працю лісівників для майбутнього, слід зазначити, що вирощування лісів на місцях суцільних зрубів (лісовідновлення) – це своєрідне високе мистецтво, оскільки лісовод повинен уявляти результат кожного свого втручання у згаданий процес: що потрібно робити, коли, якими знаряддями, скільки разів і т.д.

ДП «Поліський філіал УкрНДІЛГА»