На Полтащині висівають лісове насіння
2019-04-19 12:09:49

У Полтавській області триває комплекс лісокультурних робіт. Наразі лісогосподарські підприємства проводять висів насіння у лісових розсадниках та теплицях. Даний комплекс робіт лісівники виконають у стислі терміни. У лісових розсадниках уже посіяно насіння на площі 3,5 га

Для здійснення посіву, лісгоспи області завчасно заготовили та підготували лісове насіння. Щорічно лісівники заготовляють близько 20 тонн лісового насіння, більша половина з якого – з насіння головних лісо утворюючих порід: дуба та сосни звичайної. Наявна насіннєва база в основному задовольняє потреби лісовідновлення в якісному насінні.

Після підготовки ґрунту та відповідних умов у розсадниках, розпочинають посів. Як відбувається цей процес у Приміському лісництві ДП «Лубенський лісгосп», розповів головний лісничий підприємства Юрій Крекотень:

- У теплицях висіваємо сосну, березу та вільху. В першу чергу провели висівання сосни, оскільки терміни дуже стислі. Насіння сосни протягом 90 днів лежало під снігом, тож із теплою погодою сніг розтає і земля прогрівається досить швидко. Снігування проводиться для того, щоб насінина набрала вологу. Тоді вона більш інтенсивна до пророщування. Як показує практика, то саме снігування є оптимальним способом, ніж просто замочування у воді, бо це більш природний спосіб проростання. У результаті маємо якісніші сходи і рослина сама міцніша, – повідомляє лісівник. – Сосни посіяли 8 кг, з них має прорости близько 120 тисяч сіянців. Такої кількості достатньо для підприємства в повній мірі, оскільки для наших потреб взагалі потрібно близько 80 тисяч сінців. Все інше ми продаємо.

Також лісівник розповів, що вже через 2 тижні буде видно перші сходи. Після чого розпочнеться процес догляду: промивають марганцевокислим калієм, обробляють «Фундазолом», підживлюють тощо. Протягом всього вегетаційного періоду, проріджують самі ряди. І звісно здійснюють дрібнокапельний полив.

У ДП «Полтавський лісгосп» повідомили, що наразі посів проводиться у Борівському розсаднику, де знаходяться чотири теплиці, загальною площею 0,123 га. Там вирощуються сіянці сосни звичайної. Загалом на території розсадника висіяли насіння сосни звичайної на площі 0,9 га. А на території Розсошенського лісництва, в новозбудованій теплиці з полікарбонату, проведено посів жолудя дуба звичайного в касетах для вирощування сіянців з закритою кореневою системою. Приживлюваність сіянців з закритою кореневою системою майже 100%, що важливо на площах з екстремальними умовами. Також, використовуючи такий садивний матеріал, строки посадки значно збільшуються. За словами інженера лісових культур ДП «Полтавський лісгосп» Світлани Курочки, запорукою вирощування стандартних сіянців є низка факторів, що впливають на ріст та розвиток сіянців. До них належить: походження насіння та його передпосівний обробіток, механічний склад ґрунту, а також мінеральне та органічне живлення сіянців під час вегетаційного періоду. Загальна площа посіву хвойних та листяних порід по Полтавському лісгоспу на даний час становить 1,4 га.

Зазначимо, для забезпечення потреб галузі в садивному матеріалі, в області функціонують 17 постійних лісових розсадників, загальною площею 51 га, обладнаних сучасними системами крапельного зрошування. У них щорічно вирощується близько 10 мільйонів штук стандартного садивного матеріалу. У цілому асортимент садивного матеріалу складає більше 40 порід, що повністю забезпечує потреби лісівників.

Прес-служба Полтавського ОУЛМГ